ania czy też ppoż. Bardzo istotną rolę pełni instruktaż stanowiskowy przeprowadzany przez kierowników poszczególnych działów. przeszkolonych pod kątem udzielania profesjonalnego instruktażu. Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do pracowników, którym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe w środowisku narażonym na działanie czynników szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Szkolenia bhp stanowiskowe powinny trwać przeciętnie około 8 godzin lekcyjnych. Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, jakie trwają jedynie dwie godziny lekcyjne. Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest do zdania testu potwierdzającego nabycie i przyswojenie wszystkich niezbędnych wiadomości. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu możliwe jest przystąpienie do pracy na wyznaczonym stanowisku.
Wszelkie czynności i działania zależne są
Pierwsza pomoc to bardzo ważny dział, który powinien być nauczany zarówno w szkole, jak i w pracy czy życiu codziennym. Dzięki umiejętności wykonywania specjalistycznych działań możliwe jest utrzymanie organizmu przy życiu. Wszelkie czynności i działania zależne są od danej sytuacji, okoliczności, jak również umiejętności osoby ratującej. Tego rodzaju tematy powinny być dokładnie omawiane przez specjalistów. Szkolenia bhp, które obejmują zarówno podstawy pierwszej pomocy, jak również zachowanie się podczas realizacji poszczególnych zadań oraz specjalnych warunków pracy, to kursy obowiązkowe zarówno dla pracodawców jak i całej ekipy. Wśród wielu szkoleń znajduje się także kurs ppoż, którego głównym tematem jest umiejętność poradzenia sobie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, ugaszanie pożaru, korzystanie z akcesoriów strażackich i pierwszej pomocy, jak również zaznajomienie się z wszystkimi drogami ewakuacyjnymi i znakami dotyczącymi ucieczki. Szkolenia powinny być zakończone testem, który sprawdza wiedze kursantów.
Podejście do szkoleń
Czasami sprawy, które wydają się zupełnie oczywiste, są oczywiste jedynie z pozoru i to wyłącznie dla pewnej części osób. Jak wielu z nas narzeka na szkolenia BHP w miejscu pracy i zwyczajnie nudzi się w ich trakcie? Takich osób jest więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. A przecież szkolenia mają na celu pokazanie nam tego, bez czego w sytuacji kryzysowej możemy sobie kompletnie nie poradzić, tj. plany ewakuacyjne, zalecenia i drogi ppoż, itp. Nikt w końcu nie może nam zagwarantować, że pewnego dnia nie dojdzie do przykrego wypadku, w wyniku którego zapali się budynek, w którym pracujemy. Czy będziemy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jak szybko opuścić płonące pomieszczenie? Lekceważenie takich szkoleń jest skrajną nieodpowiedzialnością, jednak jeszcze gorsze jest lekceważenie szkoleń, których głównym tematem jest pierwsza pomoc. Życzmy sobie, by wiedza, jak jej udzielić, nigdy nie przydała się nam w praktyce, ale pamiętajmy też przy tym, że nie jest to coś, na co możemy mieć wpływ.
Podobnie jest w przypadku szkolenia przeciwpożarowego
Pracownicy są zobowiązani do brania udziału w różnego rodzaju szkoleniach. Mogą być one indywidualne i grupowe. Wśród grupowych szkoleń wyróżnić można szkolenia bhp, ppoż oraz szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Jest bardzo ważne aby wszyscy pracownicy regularnie brali udział w wymienionych powyżej szkoleniach, ponieważ dzięki temu będą mogli bezpiecznie pracować.
Szkolenie bph ma za zadanie pokazać pracownikom w jaki sposób powinni wykonywać powierzone sobie zadania aby nie doprowadzić do wypadku. Zostaną im także przedstawione zasady korzystania z poszczególnych urządzeń. Podobnie jest w przypadku szkolenia przeciwpożarowego. Po jego odbyciu pracownicy powinni szybko ewakuować się w razie pożaru, a jednocześnie posiadać wiedzę w zakresie tego w jaki sposób bezpiecznie pracować. Pracodawcy nie mogą zapominać również o tym, że na terenie ich zakładu może dojść do jakiegoś wypadku w wyniku którego trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy. Dlatego są zobowiązani do prowadzenia szkoleń o nazwie pierwsza pomoc.